Evcil hayvanlar, beraber yaşaması en keyifli ev arkadaşları olabilir. Patili bir ev arkadaşı size karşılıksız sevgi ve güveni öğretir, empati duygunuzu geliştirir, derin ve güçlü bir bağ kurmanın ne kadar özel olduğunu hissettirir. Tüm bunların yanı sıra sorumluluklarınızı artırarak birçok şeye daha fazla özen göstermenize neden olur. Eğer evde hayvan beslemeye karar verdiyseniz dostunuzun sağlığı, bakımı, eğitimi gibi konulara ek olarak ev temizliğine de daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

Evde hayvan beslemek güzel olduğu kadar evin hijyen ve temizliği konusundaki sorumluluklarınızı oldukça artıran bir deneyimdir. Tüylü ev arkadaşınız zaman zaman kendini, zaman zaman da etrafı kirletebilir. Bu tür olaylar evinizi pis ve dağınık göstermesinin yanı sıra sağlık açısından da çeşitli riskler taşır. Bu nedenle hem minik dostunuzun sağlığı hem de kendi sağlığınız için evinizi mutlaka temiz tutmanız gerekir.

Evcil hayvanınız tüylerini etrafa saçabilir, mama veya su kabını dökebilir, oyun oynarken bazı kazalara sebep olabilir ya da hastalandıkları için etrafı kirletebilir. Sebebi ne olursa olsun evinizin hijyenini sağlamak ve alacağınız bazı önlemlerle, oluşturduğunuz temiz ve ferah ortamı korumak için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz.

Evcil Hayvan Temizliği Nasıl Gerçekleşir?

Evinizi temiz tutmak için alabileceğiniz ilk ve en pratik önlem evcil hayvanınızı temiz tutmaktan geçer. Bu temizliğin ilk kuralında ise tuvalet eğitimi yer alır.

Kediler, tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için içgüdüsel olarak toprak veya kum zemine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle tuvalet alışkanlığı kazanma konusunda köpeklere nazaran daha hızlıdırlar. Sahiplendiğiniz kediyi, ihtiyacı olduğunu fark ettiğiniz anlarda kedi kumuna götürerek ona bu alışkanlığı kolayca kazandırabilirsiniz.

Köpeklere tuvalet eğitimi vermek, kedilere göre daha süren bir dönemdir. Bu dönem her ne kadar meşakkatli gibi görünse de sabırlı olup dostunuza zaman tanıdığınız takdirde kolayca atlatılabilir.

Yavru köpeklere tuvalet eğitimi vermek yetişkin köpeklere göre daha kolaydır çünkü öncesinde gelişmiş bir alışkanlıkları olmadığı için sizin ev düzeninize daha çabuk uyum sağlarlar. Yetişkin köpekler ise komut alma konusunda daha başarılı oldukları için sizi dinleyerek önceki alışkanlıklarından kurtulabilir.

Köpeklere tuvalet eğitimi vermenin temel yolu belirli bir rutin oluşturmaktan geçer. Köpeğinizi aynı saatte beslemeniz, aynı saatte dışarı çıkarmanız ve belirlediğiniz alanlara götürmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Düzenli yürüyüşler tuvalet eğitiminin yanı sıra köpeğinizin mutlu ve sağlıklı olması için de çok önemlidir. Peki ya çamurlu patilerin iz bıraktığı yerler? Bu izleri evinize taşımamak için köpeğinizin patilerini her rutin yürüyüşünüz sonrasında mutlaka bol su ile yıkamalı ya da ıslak bir bezle iyice silmelisiniz.

Kedi ya da köpek bulunan evlerin en büyük sorunlarından biri de her yere yayılan tüylerdir. Sevimli dostunuzun tüyleri mevsimsel olarak dökülebilir. Hem bu durumu en aza indirmek hem de dostunuzun sağlıklı ve temiz olmasını sağlamak için şu yöntemlere başvurabilirsiniz:

 • Evcil hayvanınızı kirlerden arındırmak ve dökülen tüylerini temizleyip toplamak için veterinerinin uygun gördüğü sıklıkta yıkayın.
 • Tüylerin daha az dökülmesi için evcil hayvanınızın kürkünü sık sık fırçalayın.
 • Düzenli olarak temizlik yapın. Özellikle koltuk ve halıları detaylı olarak süpürün, daha sonra yerleri silin ve en son toz alarak temizliği tamamlayın. Temizlik sırasında hayvanlara zarar vermeyen ürünleri kullanmaya özen gösterin.
 • Süpürgeyle alamadığınız; koltuğa, yatağa ya da halıya yapışmış tüylerden kurtulmak için yapışkanlı ruloları tercih edebilirsiniz.
 • Evi düzenli olarak havalandırın. Bunu yaparken can dostlarınızın güvende olduğundan ise emin olun.
 • Tüy dökülmesini en aza indirmek için mutlaka kaliteli mamalar tercih edin.

Evcil hayvanınızın tuvalet eğitimine dikkat etmek, belirli aralıklarla bakım ve temizliğini yapmak, evinizi düzenli ve detaylı olarak süpürüp silmek gibi önlemler sayesinde hem küçük dostunuzu hem de evinizi temiz tutmaya devam edebilirsiniz.

Evde Kedi Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerin, belirli aralıklarla cilt ve tüylerine uygun şampuanla yıkanması gerekir. Kediler ise doğaları gereği kendilerini yalayarak temizleyen canlılar olduğu için zorunlu haller dışında  yıkanmamalıdır.

Kediler, kendi kendilerini sterilize ettikleri için temizlik ve bakımlarının yapılması daha kolaydır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konular ise tuvalet alışkanlığı ve tüy bakımıdır.

Genel olarak kolayca öğrenseler de evcil kedilerin tuvalet alışkanlığı edinirken birtakım sorunlar yaşaması oldukça normaldir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için şu konuları göz önünde bulundurmanızda fayda var:

 • Kum kabı seçerken, kedinizin içine rahatlıkla girebileceği bir boyutta ve yükseklikte olduğuna dikkat edin.
 • Kabı, kedinizin rahatça ulaşabileceği ancak mahremiyetini de koruyabileceği bir alana yerleştirin ve yerinden oynatmayın. Kendini rahat ve güvende hissetmeyen kediler, tuvaletlerini kum kabına yapmayı reddedebilirler.
 • Piyasada kediler için özel olarak üretilen pek çok çeşitte kedi kumu bulunur. Kediler kumun renginden ya da dokusundan hoşlanmadığı takdirde tuvaletlerini kaplarına yapmazlar. Bu nedenle kediniz için en ideal kumu bulmaya özen gösterin.
 • Kedi kumunu ne çok az ne çok fazla koymamaya dikkat edin. Doğru miktarı, kedinizin tuvaletini yaptıktan sonra üzerini rahatça örtebileceği ancak bunu yaparken de kumları etrafa çok fazla saçmayacağı şekilde ayarlayabilirsiniz.
 • Kediler kokulara karşı oldukça duyarlı canlılardır. Kumları pislendiği takdirde kaplarına tuvalet yapmayı reddedebilirler. Bu nedenle kedi kumunu sık sık temizlemeli, kum kaplarını ise haftada bir kere yıkamalısınız.
 • Hangi çeşit olursa olsun, mutlaka topaklanan bir kedi kumu tercih edin. Topaklanan kedi kumu idrar ve dışkıyı hemen hapsederek kötü koku oluşumunu engelleyeceği gibi kaptan temizlenmesi açısından da daha pratiktir.
 • Kedi kumları, kedinizin patileri arasında girerek evin farklı köşelerine sessizce dağılabilir. Bu durumu önlemek için tuvalet kaplarının önüne mutlaka kedi paspası yerleştirin. Kedi paspasları, delikli yapıları sayesinde pati ve tüy aralarında kalan kum tanelerini içine hapsederek etrafa yayılmasını önler.

Bu konulara dikkat ettiğiniz takdirde evde evcil hayvan beslemek çok daha kolay ve keyifli bir hale gelir. Tüm bunların yanı sıra minik dostunuza kaliteli bir hayat sunmak için kaliteli ürünler seçmeye de özen göstermelisiniz.

Köpek mamasından kedi kumuna kadar evcil dostunuzun ihtiyacı olan her şey Türkiye’nin en iyi markaları arasında yer alan Perfect Evcil Hayvan Ürünleri arasında bulabilirsiniz. Siz de bütçe dostu Super Premium evcil hayvan ürünlerini Perfect ile keşfedebilirsiniz.