Binlerce yıl önce evcilleşen kediler evcilleştikleri ilk günden beri hayatlarını insanlar ile birlikte sürdürüyorlar. Günümüzde yaşam şehirlerde yoğunlaştığı için kediler de insanlarla birlikte şehirlerde, apartmanlarda yaşamaya başlamış durumdalar. Evde kedi bakımının en önemli unsurlarından biri de kedi kumu. Doğaları gereği kuma tuvaletlerini yapan kedilerin konforlu ve sağlıklı bir şekilde tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için kedi kumu vazgeçilmez. Ancak kedi kumu kokusu kimi zaman rahatsız edici olabiliyor. Peki, kedi kumu kokusu nasıl giderilir?

Kedi Kumu Neden Kokar?

İdrarın ana bileşeni olan üre ayrıştığında son derece uçucu olan amonyak salınır. Kedilerin idrarındaki üre miktarı hem köpeklerden hem de insanlardan yüksektir ve bu da kedi idrarının kokmasının ana sebebidir. Amonyak kedi kumunda birikir ve koku oluşturur.

Kedi Kumu Kokusu Nasıl Giderilir?

Kedi kumunun kokmaması için öncelikle yapılması gereken kumu düzenli olarak temizlemektir. Kedilerin dışkılarını düzenli olarak alıp atmak evde kedi kumu kokusu nasıl giderilir sorusunun öncelikli yanıtlarından biridir. Ayrıca kedi kumunun da belirli aralıklarla dökülüp yenisinin konması gerekir. İdeal olan en geç 2 günde bir kum kutusundaki tüm kumu boşaltıp kabı temizledikten sonra yeni kum koymaktır.

Kedi Kumunun Kokmaması İçin Kedi Kumu Seçimi

Kedi kumları çeşitli materyallerden üretilir. Doğru kedi kumu seçmek kedi kumu kokusu oluşmamasına ciddi anlamda yardımcı olur. Kokulu kedi kumları koku oluşmasını önlemekte oldukça etkilidir. Kedi kumlarının üretildiği maddelere bağlı olarak farklı amonyak tutuculuğu seviyeleri vardır. Yüksek amonyak tutuculuğu seviyesine sahip olan kumlar ürenin ayrışması ile ortaya çıkan ve kum kokusunun esas sebebi olan amonyağı tutarak kokunun çevreye yayılmasını engeller. Bu sebeple kedi dostunuz için kum seçerken bu unsurlara dikkat etmeniz evinizin kokmasını önlemenize katkı sağlar.

Aktif Karbon Kum Kokusunu Önlemede Çok Etkilidir

Perfect Aktif Karbonlu Kedi Kumu

Aktif karbon doğal bir madde ve havada bulunan koku moleküllerini absorbe etme özelliği var. Havadaki koku moleküllerini emmesi sebebiyle aktif karbon koku yapmayan kedi kumu için kullanılan en etkili malzemelerden biri. Aktif karbonlu kedi kumu kullanarak kumda amonyağın oluşturduğu kokunun hapsolmasını, dolayısıyla eve yayılmasını kolaylıkla önleyebilirsiniz. Ancak ister aktif karbonlu, ister parfümlü kedi kumu kullanıyor olun kumun düzenli temizlenmesine mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Evde Kedi Kokusu Nasıl Giderilir?

Kediler son derece titiz canlılardır, günün büyük bölümünü tembellik yapıp uyuyarak geçiren bu güzel canlılar uyanık oldukları zamanın neredeyse tümünde temizlenirler. Bu titiz canlılar sağlıklı olduklarında kokmazlar, eğer kedinizde rahatsız edici bir koku varsa bu çeşitli sağlık sorunları yaşadığına işaret eder. Örneğin ağzında ya da dişlerinde sorun olan kedilerin ağzı kokar, kendilerini yaladıkları için tüylerinin de kokmasına sebep olur. Yani kedinizde rahatsız edici bir koku varsa yapmanız gereken onu veterinere götürüp bu kokunun neden kaynaklandığının belirlenmesini ve tedavi olmasını sağlamaktır.

Ayrıca kediler içgüdüsel olarak kuma tuvalet yaptıkları için kum kabı dışına, evin çeşitli yerlerine idrar ya da dışkı yapmaları da normal değildir. Eviniz kedinizin kum kabı dışına idrar yapması sebebiyle kedi kokuyorsa bu da kedinin çeşitli sağlık sorunları yaşadığına işaret eder. Özellikle böbrek ve idrar yolları sorunları yaşayan kedilerde kum kabı dışına idrar yapma davranışı görülebilir. Bu durumda da yapmanız gereken veteriner hekime başvurmaktır. Kedinizin idrarını yaptığı yerleri sirke ile silmeniz kokuyu gidermeye yardım eder.

Kediler hakkında daha fazla bilgi almak, koku yapmayan kaliteli kedi kumu çeşitlerini incelemek ve satın almak için bilmamaperfect.com’u hemen ziyaret edebilirsiniz.