Kedi tırmığı hastalığı ya da diğer ismi ile kedi tırmığı ateşi Bartonella henselae isimli bir tür bakterinin sebep olduğu bir enfeksiyondur. Kedi tırmığı enfeksiyonu ile en sık çocuklarda ve gençlerde karşılaşılır.

Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir?

Kedi tırmığı hastalığı kediler tarafından yayılan bakteriyel bir enfeksiyondur. Hastalık, enfekte bir kedinin bir kişinin açık yarasını yalaması ya da kişiyi cilt yüzeyini yaralayacak kadar ısırması ile bulaşır. Hastalık bulaştıktan sonra yaklaşık 3-14 gün içerisinde bakterinin bulaştığı cilt bölgesinde hafif bir enfeksiyon oluşabilir. Kedilerin yaklaşık %40 kadarı Bartonella henselae bakterisi taşır ancak bu bakteri kedilerin çoğunda herhangi bir hastalığa neden olmaz. 1 yaşından küçük yavru kedilerin kedi tırmığı hastalığı olma ve bunu bulaştırma riski daha yüksektir. Ayrıca yavru kedilerin oyun oynarken insanları ısırma ve tırmalama olasılığı da daha yüksektir ve bu da hastalığı daha çok yavru kedilerin bulaştırmasında önemli rol oynayan bir etkendir.

Kedilere Kedi Tırmığı Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Kediler çeşitli yollarla Bartonella henselae bakterisi ile enfekte olabilirler. Kedilerin enfekte olmasının en sık görülen sebebi pire ısırıkları ve yaralarına giren pire dışkılarıdır. Kediler pireleri kaşıyarak ve ısırarak pirelerde bulunan enfekte pire dışkısını vücutlarına alabilirler. Hastalığın kediler arasında bulaşma yollarından biri de kavgalardır. Sağlıklı bir kedi enfekte bir kedi ile yaralanacak kadar sert bir kavgaya karışırsa bu enfekte kediden kedi tırmığına neden olan bakteriyi almasına yol açabilir. Kediden insanlara geçen hastalıklar arasında yer alan bu hastalık genellikle kedileri hasta etmese de nadiren kedilerde de ciddi semptomlara yol açabilir.

Kedi Tırmığı Hastalığı Belirtileri

Kedi tarafından tırmalanan ya da yalanan herkesin doktora gitmesi gerekmez. Eğer kediden bulaşan deri hastalıkları veya kedi ateşi hastalığı gibi çeşitli hastalıklara yakalandıysanız bunu bazı belirtilerle hissedersiniz. Kedi tırmığı hastalığı belirtileri şunlardır:

  • Çizik veya ısırık bölgesinde kızarıklık, şişlik, ağrı ve su toplaması
  • Ateş
  • Baş ağrısı
  • Yoğun yorgunluk hissi
  • İştahsızlık
  • Lenf bezlerinde şişme

Yakın zamanda bir kedi tarafından ısırıldıysanız ya da tırmalandıysanız ve yukarıda sayılan belirtilerden bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız bir doktora müracaat etmeniz gerekir.

Şişen lenf bezleri genellikle ısırılan bölgenin yakınındadır. Örneğin kolunuzdan ısırıldıysanız kolunuza en yakın lenf bezleri olan koltuk altındaki lenf bezleri şişebilir, bazen de iltihapla dolabilir.

Çok nadir vakalarda hastalık kemikleri, kalbi, eklemleri, beyni ve gözleri etkileyen ciddi durumlara sebep olabilir. Hastalığın böyle ciddi seyretmesi çok nadir olmakla birlikte genellikle bağışıklık sistemi güçsüz olan 5 yaşından küçük çocuklarda görülür.

Kedi Tırmığı Hastalığı Tedavi

Kedilerden insanlara geçen hastalıklar arasında yer alan kedi tırmığı hastalığı tedavi edilebilir. Bağışıklık sistemi güçlü kişilerde hastalık hiç belirti vermeden kendiliğinden geçebilir ya da hafif belirtilere sebep olarak yine tedaviye gerek kalmadan iyileşebilir. Ağrılı ve iltihaplı vakalarda doktorlar doğru tedavi yöntemini belirleyerek hastalığın iyileşmesini sağlarlar. Eğer koltuk altı şişlikleri ağrıya neden oluyorsa ağrı kesici de kullanılabilir.

Kediler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, kedi dostunuza bütçe dostu Super Premium mamalar satın almak için hemen billmamaperfect.com’u ziyaret edebilir, Perfect kedi-köpek mamalarına sahip olabilirsiniz