Kediyi kuma alıştırma biraz zaman alsa da çok zor değildir. Sabır ve doğru araçlar gerektiren bu eğitimin pek çok faydası vardır. Kedi kumundan ya da poşetinden kaynaklanan kokuları ortadan kaldırır. Aynı zamanda size daha az iş çıkarır.

Peki, bir kediye nasıl tuvalet eğitimi verilir? Kedi kuma nasıl alıştırılır? Bu eğitimi aşağıdaki aşamaları izleyerek siz de rahat bir şekilde verebilirsiniz:

 • Kediye tuvalet eğitimi öğretme aşamasında bazı malzemelere ihtiyacınız olur. Eğer klozet eğitimi verecekseniz, klozetin üzerine yerleştirilmiş küçük bir kedi eğitim koltuğu edinebilirsiniz. Klozet eğitimi vermeyi planlamıyorsanız, kedi kumuna ya da kedi tuvaleti ve poşetine ihtiyacınız olabilir. Ayrıca kedinizi iyi tuvalet alışkanlıkları geliştirme yolunda eğitmek için kutu, kedi kumu ve ödül mamalarına ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Kedinize tuvalet eğitimi vermeye karar verdiyseniz, süreçteki ilk adım, evinizde kedinizin kolay erişebileceği bir yer belirlemektir. Bunun için en uygun yerlerden biri, tuvaletin hemen yanında olan bir alandır. Ardından kedinizin kumunu veya poşetini bu bölgeye taşıyabilirsiniz. Kedinizin bu tuvaleti kullanırken rahat olduğundan emin olana dek onu gözlemlemelisiniz. Evinizde insanlar tarafından nadiren kullanılan bir tuvalet varsa, o zaman kedinizin tuvaleti o olabilir.
 • Kedi kapalı tuvalete nasıl alıştırılır sorusunun belki de en önemli cevaplarından birisi, doğru boy bir tuvalet seçmeye özen göstermektir. Örneğin, tam boy kutular küçük bir yavru kedi için çok büyük ve korkutucu olabilir.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Perfect Marsilya Sabunlu Kedi Kumu

Yavru kedinizin tercih ettiği kum türünü aldığınızdan emin olmak için birkaç türü denemeye çalışabilirsiniz. Ayrıca aşağıda belirtilen adımları da takip edebilirsiniz:

 • Annesiz yavru kedi tuvalet eğitimi için kediniz tuvaletini kullanmaya alışana kadar tuvaletini dikkat dağıtıcı objelerin olmadığı bir alana taşımalısınız.
 • Yavru kedinize tuvaletinin yerini göstererek, onu koklamasını sağlamalısınız. Yavru kediniz tuvaletini kullanmıyorsa kullanmaya başlayana kadar her yemek yediğinde veya uykudan uyandığında kutusuna yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Kediyi kapalı tuvalete alıştırma döneminde tuvalet eğitimini ödüllendirebilirsiniz. Bağırmadan, cezalandırmadan aktiviteyi ödülle ilişkilendirmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede iyi davranışı pekiştirebilirsiniz.
 • Kedinizin eğitim sürecinde kutuya karşı bir isteksizlik geliştirmesini istemezsiniz. Bu nedenle kum kutusunu periyodik olarak temizlemeye özen göstermelisiniz.

Kedilerin Kakalarını Kapatmama Nedenleri Nelerdir?

“Kedim kakasını kapatmıyor, neden?” diye soruyor olabilirsiniz. Vahşi doğada, büyük kedi türleri, bölgelerini işaretlemenin bir yolu olarak kakalarını açıkta bırakırlar. Dışkının görüntüsü ve kokusu, diğer kedilere o bölgenin yasak olduğu konusunda sinyal gönderir. Birden fazla kediniz varsa, bu özellikle güçlü bir olasılıktır. Bekâr kediler bile, evdeki değişikliklere ve hatta mahalledeki başıboş kedilerin ortaya çıkmasına tepki olarak bölgelerini işaretlemeye başlama ihtiyacı hissedebilir. Evcilleştirilmiş bir kedi, diğer kedilerin veya sahiplerinin orada olduğunu bilmesini sağlamak için kakasını gömmemeyi seçebilir. Diğer sebepler ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Kediler, tuvalet düzenlemeleri konusunda çok seçici olabilirler. Belki de kediniz kedi kumunun verdiği hissi sevmiyordur ya da kutu çok kirlidir.
 • Kedi tuvaletinin boyutu önemlidir. Kedilerin rahatça dönebilecekleri kadar büyük bir çöp kutusuna ihtiyaçları vardır. Bunu yapamazlarsa, kakalarını düzgün bir şekilde yapacak alana sahip olmadıklarını düşündükleri için kakalarını örtmeyi ihmal edebilirler.
 • Kakayı örtmek kedilerde her zaman içgüdüsel bir davranış değil, öğrenilmiş veya modellenmiş bir davranıştır. Sürekli olarak dışkılarını dışarıda bırakan kediler, onu nasıl gömeceklerini asla öğrenmemiş olabilirler.

Bir kedinin kakasını örtmemesinden belirli bir tıbbi sorun sorumlu değildir, ancak birkaç farklı sağlık sorunu da dışkıyı gömmeme davranış değişikliğine yol açabilir. Kediniz bir tür ağrı veya rahatsızlık yaşıyorsa, bu durum, tuvaletini kapatmamasına sebep olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yavru Kedilerin Tuvaleti Geldiğini Nasıl Anlarız?

Kediler önceden tuvaletlerini yaptıkları bölgeye tuvaletleri geldiğinde yeniden yönelirler. Bu nedenle yavru kedilerin tuvaletinin geldiğini anlamak için onları izlemek gerekir.

Kediler Neden Tuvaletini Dışarı Yapar?

Kedilerde tuvalet sorunu pek çok nedenden kaynaklanabilir. Kedilerin tuvaletini dışarı yapmaları da bu sorunlardan biridir ve birçok sebebi bulunabilir. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Altta yatan tıbbi sorunlar
 • Kedinizin psikolojik durumu
 • Tuvalet kutusunun, poşetinin ve kumunun durumu ve kalitesi
 • Çok kedili evler

Kedim Kumunu Yiyor, Neden?

Evet bu birçok sebebe bağlı olarak gerçekleşebilir. Kediler, diyet sorunlarından strese kadar çeşitli nedenlerle kumu yiyebilirler. Bu davranış sık sık olmuyorsa, meraklı kediniz sadece tadına bakıyor olabilir. Kedi kumu yemenin sağlıkla ilgili en olası nedeni, kumdaki maddelerden birine karşı duyulan bir vitamin veya mineral eksikliğidir.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar? Yavru Kedi Ne Zaman Kuma Alıştırılır?

Yavru kediler 4 haftalıkken kedi kumu eğitimine başlayabilirsiniz. Bu, yavru kedilerin sütten kesmeye başladığı zamana denk gelir. Daha büyük bir yavru kedi veya yetişkin bir kedi sahiplenirseniz, onları eve getirir getirmez tuvalet eğitimi verebilirsiniz.

Kedilerin Tuvalet Sıklığı Nasıl Olur?

Kedi tuvalet sıklığı, kedinin yaşı, ne yediği, ne kadar yediği, hareket durumu, herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığı ve bir rahatsızlığı olup olmadığı gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ancak normal koşullarda bir kedinin günde en az bir kez tuvalet sıklığı olması gerekir. Ayrıca, bu tuvalet, zorlanmadan yapılan normal bir kahverengi renge sahip olmalıdır.

Yavru Kedi Tuvaletini Yapmıyor, Neden?

Özellikle bir aylıktan küçük olan yavru kedilerin fiziksel olarak yardımsız kaka yapamayacağını anlamak önemlidir. Yavru kedi yavruları dışkılamak için annelerinin dilinden uyarılmaya ihtiyaç duyarlar. Annesi yoksa, yumuşak dokulu bir mendil ile yavru kedinin anüsünü dairesel bir hareketle nazikçe uyarmak gerekebilir. Bu, yavru kedinin vücuduna itme sinyali vererek onları bağırsak hareketi yapmaya teşvik eder.

Nihayetinde kedinize tuvalet eğitimi verme kararınız tamamen yaşam tarzınıza ve kedinizin kişiliğine bağlıdır. Kedilerin tuvalet alışkanlığı kazanmalarında sabır, tutarlılık ve doğru ürünleri kullanma üç önemli anahtardır. Siz de, bütçe dostu Super Premium Perfect evcil hayvan ürünleri ile dostunuzun mutlu ve sağlıklı bir şekilde büyümesine destek olabilirsiniz. Perfect kedi-köpek mamaları ve diğer ürünler hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.