Evinizde sizlere eşlik eden patili dostlarınız, kedileriniz, için her zaman en iyi bakımı sağlamayı hedefliyorsunuz. Sevdiği ve sağlıklı mamayı bulmak, düzenli olarak veteriner ziyaretlerini tamamlamak, ev içerisinde ve dışarıda onun için zararlı olabilecek durumları öngörüp önlem almak ve bunlar gibi pek çok adım uyguluyorsunuz. Kedilerinizin bakımında bir diğer önemli nokta, ağız ve diş sağlığını korumaktır. Birçok patisever kuru mama kullanımının yeterli önlem olduğunu düşünse de kedinizin ağız bakımını ihmal etmemelisiniz.

Kedilerde Ağız Bakımı

Neredeyse tüm canlılarda olduğu gibi kedilerde de ağızda oluşacak bir rahatsızlık doğrudan vücudunu olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle kedilerin diş sağlığı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Gerekli önlemler alınmazsa diş taşı, iltihaplanma, diş kayıpları gibi durumlar yaşanabilir. Evinizde uygulayacağınız yöntemlerle kedinizin ağız bakımını sağlamanın yanı sıra düzenli olarak veteriner kontrolü ile de desteklenmelidir. Böylece ileride yaşanacak daha büyük problemler önlenebilir. Peki kedinizin ağız bakımı için neler yapabilirsiniz?

  • Büyük bir çoğunluk için ilginç olsa da kedilerin de dişleri fırçalanmalıdır.
  • Kedilere özel olarak tasarlanan ağız bakım sularını kullanabilirsiniz. Dental formüller ile hazırlanan ödül mamaları ile onu mutlu edebilirsiniz.
  • Kedinizin doğasına uygun beslenme düzeni oluşturmalısınız. Yalnızca kuru mama yiyor olması kedi ağız bakımı için yeterli değildir. Seçeceğiniz mama kedinizin doğasını ve diş sağlığını göz önünde bulundurarak hazırlanmış olmalıdır. Yalnızca fiyat odaklı değil kaliteli mama seçimi yapmanız da çok önemlidir. Uygun fiyatlı ve süper premium segmentindeki Perfect Kedi Mamalarını inceleyebilirsiniz.
  • Veteriner kontrollerini aksatmayarak düzenli şekilde takibini yapabilirsiniz. Siz birçok adıma dikkat etseniz bile uzman kontrolü her zaman gereklidir.

Kedilerin Dişleri Nasıl Fırçalanır?

Yapılan bir araştırmaya göre kedi sahiplerinin yalnızca %12’si kedilerinin dişlerini düzenli olarak fırçalıyor. Göz ardı edilen bu adım, kedilerinizin ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Kediniz için özel olarak tasarlanan diş fırçası ve diş macunlarını tercih etmeli, vakit kaybetmeden rutininize bu adımı eklemelisiniz.

Kedileriniz hemen diş fırçalama işlemine izin vermeyebilir, bu nedenle zamanla alışkanlık kazandırmak gerekir. Öncelikle diş fırçası gibi kedinize korkutucu gelebilecek bir ürün yerine parmağınızı kullanabilirsiniz. Böylece hem diş macununa hem de dişlerine dokunulmasına alışacaktır. Sonraki adımda kediler için tasarlanan diş fırçalarına geçiş yaparak süreci tamamlayabilirsiniz.

Perfect Kedi Tavuklu Kuru Mama

Kedinize diş fırçalamayı alıştırma süreci zorlu olabilir. Farklı alternatif yöntemler ile ağız bakımı rutini oluşturmanızı öneririz. Parmakla alışkanlık kazandırdıktan sonra gazlı bez yardımı ya da bebekler için de kullanılan parmak fırçasından yardım alabilirsiniz. Böylece kedi diş fırçasından önce bir adım daha sürece eklenir.

Kedi diş fırçalama rutinini oluşturmak zorlu olsa da kedinizin dişlerinde zamanla oluşacak diş taşı, tartar gibi oluşumları engellemek ile birlikte diş eti rahatsızlıklarını da önleyecektir. Diş fırçalama sırasında kanamalar meydana gelebilir, bu durumda veteriner hekiminiz ile iletişime geçmeniz önerilir.

Kedinizin ağız ve diş sağlığı için diş fırçalama, doğru beslenme ve kontrol adımlarını düzenli olarak uygulamalısınız. Kediniz için doğru tercihlerde bulunmak isterseniz hem bütçe dostu hem de kaliteli Perfect ürünlerini inceleyebilirsiniz. Tüm ürün grubu ile Avrupa Birliği standartlarına uygun olan Perfect ürünleri super-premium ürün grubunda yer almaktadır.