Kediler tüm dünyada en çok birlikte yaşanan evcil hayvanlar arasındalar. Ülkemizde de birçok kişi hayatını bu sevimli, estetik ve kendilerine özgü karakterleri ile etkileyici canlılar ile paylaşıyor. Kedilerin en önemli özelliklerinden biri de aşırı titiz olmaları. Günün büyük kısmını uyuyarak geçiren, uyanık olduklarında da genellikle tüylerinin temizliği ile ilgilenen kedilerde en sık karşılaşılan sorundan biri kaşıntıdır. Sağlıklı ve dış paraziti olmayan kedilerde dikkat çekici şekilde kaşıntı olmaz. Yani, eğer kedi dostunuz sürekli kaşınıyorsa bu bir sorun yaşadığına işaret edebilir.

Kedilerde Kaşıntı Nedenleri

Ev kedisi neden kaşınır sorusunun birden fazla yanıtı vardır. Kedi dostunuzun neden kaşındığını anlamak için kedilerde kaşıntı nedenlerini bilmeniz ve kedinizi gözlemleyerek bu nedenlerden herhangi birini yaşayıp yaşamadığını belirlemeniz gerekir. Ev kedisi neden kaşınır sorusuna verilebilecek cevaplar şunlardır:

 • Parazitler: Pireler ve akarlar (uyuz hastalığına sebep olan mikroskobik parazitler) gibi dış parazitler kedilerde kaşıntıya neden olan en önemli etkenlerden biridir. Pireleri görmemeniz kedinizde pire olmadığı anlamına gelmez, özellikle sık tüylü ve koyu renkli kedilerde pirelerin görülmesi daha zordur. Dolayısı ile kedinizde pire görmeseniz bile pirelere karşı gerekli önlemleri almanız gerekir. Kedileri pirelerden korumak için ense damlası, pire tasması gibi yöntemlerden faydalanabilirsiniz.
 • Alerjiler: Aynı insanlar gibi kedilerde de çeşitli alerjiler görülebilir ve bu durum sanıldığından daha yaygındır. Pire alerjisi (bazı kediler pirelerin tükürüğüne karşı ciddi alerjik reaksiyonlar gösterebilirler), polenler, toz, çimenler gibi birçok etken kedilerde alerjiye yol açabilir. Bunun yanı sıra kedilerde bazı yiyeceklere karşı da alerji yada gıda intoleransı olabilir. Mama değişimi sonrası kedinizde aşırı kaşıntı ortaya çıkmışsa bunun nedeni mamaya karşı alerji geliştirmesi olabilir. Kaliteli ve kimyasal içermeyen kedi maması kullanmak kedilerde mama nedeni ile alerji gelişme riskini minimuma indirir.
 • Cilt enfeksiyonları: Mantarlar, bakteriler ve mayalar gibi etkenler nedeniyle kedilerin cildinde oluşan enfeksiyonlar kaşıntıya yol açabilir. Enfeksiyonlar genellikle kaşıntının yanı sıra kızarıklık, ağrı gibi semptomlara da sebep olurlar. Enfeksiyon kaynaklı kaşıntılar çoğunlukla bölgeseldir, kediniz özellikle sürekli vücudunun bir bölgesini kaşıyorsa bu bölgeyi kontrol etmeniz gerekir. Eğer kontrol ettiğinizde kırmızı lekeler gibi belirtiler görüyorsanız kedinizi en kısa sürede veterinere götürmeniz en doğrusudur.
 • Böcek ısırıkları: Aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de böcek ısırıkları kaşıntıya neden olabilir. Arı sokmaları kedilerde kaşıntının yanı sıra ağrılı şişliklere yol açabilir. Ayrıca sivrisinekler de yine kedileri ısırarak kaşınmalarına neden olabilirler. Böcekler ve sinekler genellikle kedilerin burunları, kulakları gibi tüysüz bölgelerini ısırırlar. Özellikle yaz aylarında kedinizin bir bölgesi kaşınıyorsa sebebi böcek yada sinekler olabilir. Arı sokması genellikle ölümcül olmasa da olası ciddi semptomları önlemek için kedinizi arı soktuğunu düşünüyorsanız veterinere götürmeniz gerekir.
 • Psikolojik faktörler: Kediler alışkanlıklarına çok bağlı canlılardır ve başta yaşam alanlarındaki değişiklikler olmak üzere birçok etken sebebiyle strese girebilirler. Kediniz yoğun şekilde kaşınıyorsa ve ortada kaşınması için yukarıda saydığımız fiziksel nedenlerden hiçbiri yoksa kaşınmasının altında psikolojik bir sorun yatıyor olabilir.

Kedi Boynunda Tüy Dökülmesi

Kedilerin tüy dökmesinin altında farklı nedenler yatabilir. Kediler mevsim değişimlerinde tüy dökerler ve bu normaldir. Ancak kedi boynunda tüy dökülmesi diğer tüm bölgesel tüy dökülmeleri gibi normal değildir ve bazı sorunlara işaret eden bir belirtidir. Pireler, akarların neden olduğu uyuz hastalığı, stres, tasma, alerjiler kedi boynunda tüy dökülmesi sebepleri arasında sayılabilir.

Kedi Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kediler yukarıda da anlatıldığı gibi birçok farklı etken nedeni ile kaşınabilirler. Kedi kaşıntısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı kedinin kaşınmasına yol açan etkene bağlı olarak farklılık gösterir. Zira, kaşıntıyı geçirmek için öncelikle kaşıntıya neden olan etkenin yok edilmesi gerekir. Kaşıntı mama kaynaklı ise mama değiştirmek kaşıntının geçmesini sağlar. Pirelerden kaynaklanan kaşıntılara pire tasması ve ense damlası çözüm sunar. Eğer kaşıntı mantar, uyuz, bakteri enfeksiyonu gibi hastalıklardan kaynaklanıyorsa kedinizi veterinere götürmeniz, hastalığın teşhis edildikten sonra hekimin belirleyeceği yöntem ile tedavi olmasını sağlamanız gerekir. Kaşıntıya sebep olan hastalık iyileştiğinde kaşıntı da ortadan kalkar.

Kedilerde Kaşıntı Sebepleri Ve cilt Hastalıkları
Kedilerde Kaşıntı Sebepleri ve Cilt Hastalıkları

Kedilerde Cilt Hastalıkları

Kedilerde cilt hastalıkları sık görülen sağlık problemlerindendir. Bazı ırklar genetik olarak cilt hastalıklarına yatkınlık gösterebiliyor. Kedilerde en sık görülen cilt hastalıkları arasında şunlar sayılabilir:

 • Kedi aknesi: Kedi aknesi kedilerde sıklıkla karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Bu hastalık tipik olarak kedilerin çenesi ve çene çevresinde görülür. Nedenleri arasında stres, kötü beslenme, kullanılan bir ilaca karşı gelişen tepki sayılabilir.
 • Bakteriyel enfeksiyonlar: Kedilerde görülen bakteriyel cilt enfeksiyonları başka bir cilt sorununun sonucunda gelişebilir. Bakteriyel enfeksiyonlar veteriner hekimin belirleyeceği antibiyotik tedavisi ile düzelir, ancak tekrarlamasını önlemek için altta yatan sebebin belirlenmesi önemlidir.
 • Maya enfeksiyonları: Kedilerde maya enfeksiyonlarına bir tür mantar neden olur ve bu enfeksiyonlar daha çok kulaklarında ortaya çıkar, zira kulaklar kapalı ve nemli bir ortam olduğundan mantarlar için ideal bir ortamdır. Semptomları arasında kulaktan siyah yada sarı akıntı, kulak kepçesinde kızarıklık ve kaşıntı yer alır.
 • Sporotrikoz: Yine bir mantar türünün neden olduğu sporotrikoz kedilerde sıvı üreten, sert deri lezyonlarına yol açar. Bu hastalığın insanlara bulaşma riski de vardır.Bu sebeple hastalığın belirtileri fark edildiği anda veteriner hekime başvurmak hem kedinin hem de sahibinin sağlığını korumak için önemlidir.
 • Saçkıran: Bu cilt hastalığı da mantar kaynaklıdır ve özellikle 1 yaşından küçük kedileri etkiler. Bu hastalığın en önemli belirtisi deride kellik ve pullanmadır.
 • Alerjik dermatit: Kediler birçok farklı etkene karşı alerjiler geliştirebilir. Pireler, polenler, yiyecekler, bakım ürünleri gibi alerjenlere karşı gelişen alerjiler alerjik dermatite yol açabilir.
 • Alopesi: Alopesi kedilerde aşırı tüy dökülmesi anlamına gelir. Bunun da altında birçok neden yatabilir.
 • Kulak uyuzu: Kulak uyuzu yada kulak akarları kedilerde en sık görülen cilt hastalıklarından biridir. Akarlar kedilerin kulaklarındaki yağa çekilen küçük parazitlerdir. Bu küçük parazitler kedilerin kulaklarında ciddi enfeksiyonlara ve iltihaplanmaya sebep olurlar. Kediniz sürekli kulaklarını aşıyorsa, kulaklarından koyu renkli ve kötü kokulu bir akıntı geliyorsa, kafasını sallıyorsa kulak uyuzu olması büyük olasılıktır. Kedinizi tedavi için en kısa sürede veterinere götürmeniz gerekir.
 • Yağlı kuyruk: Kedilerde kuyruk hiperplazisi ismi ile de bilinen yağlı kuyruk kedilerin kuyruk dibindeki yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesi nedeni ile ortaya çıkar.Bu sorun özellikle erkek kedilerde görülür ve kısırlaştırma hastalığı kesin olarak ortadan kaldırmanın tek yoludur çünkü hastalığın altında hormonal etkenler yatar.

Kedi dostunuz ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, ona sağlıklı ve kaliteli mamalar ve aksesuarlar satın almak için Perfect Evcil Hayvan Ürünlerini tercih edebilirsiniz.