Kedilerde mama değişimi hayvanseverler için biraz sıkıntılı bir süreç olabilir. Bazı kediler alıştıklarından farklı bir mamayı reddeder ya da yeni mamanın onlarda birtakım sağlık sorunlarına yol açma ihtimali bulunur. Kedi sahipleri de sağlıklı ve mümkün olduğunca kolay bir şekilde yeni mamayı onlara sevdirmenin yollarını arar. Kediden kediye alışma süresi farklılık gösterse de veteriner önerisi ve doğru yöntem ile süreç çoğu kez olumlu şekilde sonuçlanır. Yine de çoğu kedi için ani mama değişikliği yapmak pek sevimli bir durum değildir. Bu nedenle kedi sahiplerinin süreci oldukça iyi bir şekilde yönetmesi ve sevimli dostlarını dikkatlice takip edebilmesi önemlidir. Ayrıca kedinin mamasının ne kadar sıklıkla değiştirilmesi gerektiği de hayvanseverlerin merak ettiği başka bir konudur. Veteriner önerisi olmadan ya da gerekmedikçe sık mama değişikliği yapmamakta fayda vardır.

Perfect Somonlu Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Kedinin Maması Hangi Durumlarda Değiştirilmeli? 

Hayatınızda önemli bir yer kaplayan ve size her zaman sevgiyle yaklaşan dostunuz için muhtemelen siz de en iyi bakımı sunmak istersiniz. Sevimli kedinizin uzun ömürlü, sağlıklı ve mutlu olması doğaldır ki beslenme tarzıyla yakından ilgili. Dolayısıyla dengeli ve düzenli beslenme, diyetinde yapılacak bir değişiklik özenli şekilde gerçekleştirilmeli. Yeni mamaya geçiş dönemi de kediniz için oldukça hassas bir durum. Peki, kedi maması değiştirilmeli mi? Hangi durumlarda böyle bir değişikliğe gidilmeli?

  • Yaş değişimleri dönemlerinde kedilerin ihtiyaç duydukları besin çeşitleri ve oranları farklılaşır. Yetişkin, yavru ve yaşlı kedilerin beslenmeleri ayrı ayrı düzenlenmelidir.
  • Kedilerde herhangi bir sağlık sorunu olduğunda veterinerler mama değişikliğine gitmeyi önerebilirler.
  • Obezite durumlarında kedi için diyet bir mama seçilmesi gerekebilir.
  • Kısırlaştırma işlemi sonrasında azalan aktivite ve enerji ihtiyacı doğrultusunda mama değişikliği yapılabilir. 
  • Kedinin mamasını sevmemesi ya da gıda alerjisinin ortaya çıkması gibi durumlarda da değişikliğe gidilebilir. 

Kedilerde sıklıkla mama değişikliği yapmak pek iyi bir fikir değildir. Evcil hayvanınızın sindirim sistemi değişiklikten olumsuz yönde etkilenebilir ki maalesef bu durum birçok kedide gözlemlenir. Özellikle çok ani değişiklikler kedinin sindirim sistemini yorarak bağırsak problemlerine yol açabilir. Çoğu kez dışkıda anormallikler gözlemlenebilir. Kedinin yeni mamanın tadına alışamaması da sık görülen bir sorundur. Kediniz için doğru ve sağlıklı bir yöntem kullanarak onu yeni mamasına yavaş yavaş alıştırabilirsiniz. 

Kedilerde Mama Değişikliği Nasıl Yapılmalıdır? 

Kedi yeni mamaya geçiş dönemini en rahat şekilde atlatmak için öncelikle veteriner tavsiyesi doğrultusunda isabetli bir diyet planı oluşturmanız önemlidir. Rastgele ve iyice düşünmeden aldığınız kararlar ise beklemediğiniz sorunlara yol açabileceğinden ilk aşamada bir veterinere danışmanız tavsiye edilir. Kedileri yeni mamaya alıştırmak için bazı etkili yöntemler bulunur. Bunlar çoğu kez veterinerler ve kedi sahipleri tarafından denenmiş; güzel sonuçlar vermişlerdir. İşte kedinizin mamasını nasıl değiştirebileceğinize dair bazı öneriler:

  • Evcil hayvanınızın alıştığı mamayı aniden değiştirmek yerine kademe kademe geçiş yapmak.
  • Birden bire tabağı tamamen yeni mama ile doldurmamak; yeni mamayı eski mama ile karıştırarak vermek.
  • Yeni mama miktarını geçen günler ile orantılı olarak artırmak. Örneğin ilk gün kaptaki mamalarının çeyreğini yeni mama; %75’ini de eski mama oluşturabilir. 5. gün bu oran yarı yarıya gelirken zaman geçtikçe eski mamayı azaltıp tamamen yeni mama verilebilir. 
  • Yeni mamaya alışma süreci kediden kediye farklılık gösterse de çoğunlukla 5-10 günlük kademeli bir beslenme diyeti uygulamak.
  • Mama değişikliği döneminde kedinin sindirim sistemini ekstra yorabilecek ve alışma sürecini zorlaştırabilecek ek gıdaları vermemek.

Sevimli dostunuzu yeni mamasına kademeli bir şekilde alıştırmak hem bünyesi hem alıştığı damak tadını bırakabilmesi adına büyük öneme sahiptir. Yaklaşık 10 günün sonunda evcil hayvanınızın tabağını tamamen yeni mamayla doldurabilirsiniz. Süreç içinde kedinin sadece mama ve su ile beslenmesi de değişikliği benimsemesini hızlandırır. 

Perfect Tavuklu Yetişkin Kedi Kuru Maması

Kediniz Yeni Mamayı Sevmediyse Ne Yapabilirsiniz?

Birçok hayvansever mama değişikliğinden sonra kedim yeni mamasını yemiyor diye telaşlanır. Her kedinin kendine özgü yapısı, bünyesi ve zevkleri olduğundan süreç içinde onu yakından takip ederek etkili düzenlemeleri yapabilmeniz mümkündür. Örneğin, kedinize belirtildiği gibi belli bir sürenin sonunda (Genellikle 5. ya da 6. günün ardından ) yeni mamadan daha fazla koymaya başladıysanız ve o tabağındakileri yemeyi reddettiyse belki henüz erken olabilir. Bir süre daha yeni mamayı artırmadan devam etmeyi denemekte fayda vardır. 

Kedilerin dışkılarının nasıl olduğunu da süreç içinde kontrol etmek gerekir. Yeni mamanın kedinize ağır geldiğinin işaretlerinden biri sulu dışkıdır. Tam geçiş aşamasında kısa bir süre için durum normal kabul edilebilir ancak yine de veterinere danışmak en iyisi olacaktır. Önerisine göre yeni mamayı vermeye devam edebilirsiniz. Kedinin ritmine uygun biçimde ilerlemek ve en sağlıklı yolu bulmak dışkı problemini de ortadan kaldırır. Genellikle kedilerin yeni mamaya tam olarak alışmaları 6 hafta sürer. Yine de kedi sahiplerinin onları 12 hafta boyunca gözlemesi yararlı olur. 

Sonuç olarak kedilerde mama değişikliği yaparken veteriner önerisi, kedinin gereksinimleri ve ona özgü özellikleri dikkate alınmalıdır. Ayrıca evcil hayvanınızın mama değişikliği ile daha sağlıklı bir diyete kavuşması için kaliteli bir ürün tercihinde bulunmak gerekir. Perfect kedi köpek mamaları Avrupa Birliği standartlarında imal ettiği ürünlerle kedinize yüksek kalitede beslenebilme fırsatı sunar. Affordable Super Premium grubundaki kuru-yaş kedi mama çeşitlerinin besleyici değerleri yüksektir. Ürünler doğal, taze ve kaliteli içerikleriyle kediniz için oldukça sağlıklı mamalardır. 

Yetişkin, yaşlı ve yavru kediler için ayrı ayrı seçenekler bulunur. Böylece yaş gruplarına ve ihtiyaca göre üretilen mamalar tercih edilebilir. Ayrıca kedi dostunuzun damak zevkine ve iştahına bağlı olarak somonlu, tavuklu, gurme gibi farklı mama çeşitleri arasından seçim yapmanız mümkündür. Siz de Super Premium  Perfect evcil hayvan ürünleri  hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilmamaperfect.com’u ziyaret edebilirsiniz.