Evinizin bir üyesi olan kedileriniz için konforlu bir yaşam alanı sunmak ve ömrünü sağlıklı geçirmesine yardımcı olmak çok önemlidir. Düzenli veteriner hekim kontrollerinin haricinde sizin gözlemleriniz gereklidir. İnsanlar gibi kediler de birbirlerinden farklıdır. Ortak zevk ve davranışlara sahip oldukları alanlar olsa da kediniz, farklı bir mama türünden hoşlanabilir, tuvalete gitme zamanları, uyku düzenleri farklılık gösterebilir.

Kedinizi iyi tanıyor olmanız, tüylü dostunuzdaki değişiklikleri hızlıca fark etmenizi sağlar, olumsuz durumların yaşanması için önleyici olabilir. Her canlı gibi kedilerde de hastalıklar görülür. Bu hastalıklardan bazıları oldukça sinsice ilerlese de birçoğunda kediniz önceden sinyaller verir. Tuvaletindeki bir değişim, mamasını daha az ya da daha fazla yemesi, içtiği su miktarı, size karşı davranışları gibi pek çok etken hastalıklarla ilgili ipucu olabilir. Özellikle kedilerde iştahsızlık görülmesi çok hoş karşılanmamaktadır. Yaşanan iştahsızlık, kedilerde ani zayıflamaya yol açabilir. Bu durumda veteriner ile iletişime geçip gerekli kontrolleri yapmanız önerilir.

Kediler Neden Zayıflar?

Kedilerde zayıflama görüldüğünde bunun pek çok nedeni olabilir. Bu nedenle kedinizin yaşını, cinsini, günlük mama ve su tüketimini kontrol altında tutmalısınız.

Yaşlı bir kediniz varsa zayıflamanın nedenleri arasında yaş durumu yer alıyor olabilir. Yıllar içinde kas kayıpları yaşanmakta ve hareket sıklığı azalır. Aynı zamanda beslenme sistemleri de yavaşladığından besin emilimi azalır. Bunu önlemek için protein bakımından zengin ve kedinizin yaşına uygun mamalar tercih edebilirsiniz.

Diğer bir sebep depresyon olabilir. İnsanlar da görüldüğü gibi kedilerde de depresyon yaygındır. Bu durumda mama ve su ihtiyaçlarını daha az giderirler, hareketlilikleri azalır. Evde yaşanan ani bir değişiklik, strese sokabilecek bir olay, eşyalarının rahatsız bir ortamda konumlandırılması gibi sebepleri olabilir. Kedinizi ve içinde bulunduğu durumları iyi değerlendirmeli ve stres yaratan faktörleri ortadan kaldırmalısınız.

İç hastalıklar nedeni ile kedilerde ani zayıflama görülebilir. Dışarı çıkmayan kedilerde, aşıları tamamlanmış bile olsa vücudunun ürettiği ya da annesinden geçen hastalıklar olabilir. Sonradan ortaya çıkabilen ve kediniz için oldukça tehlikeli bu hastalıklar için erken teşhis önemlidir. Böylece kedinizi en az strese sokacak şekilde tedaviler uygulanabilir. Böbrek ve sindirim hastalıkları, iç parazit, kanser, diyabet, diş hastalıkları ve pek çoğu görülebilir. Kullandığınız mamayı değiştirmeniz gereken, kontrol altına alınmadığında kediniz için tehlikeli olabilecek hastalıklardır. Mutlaka veteriner kontrolünde takip edilmelidir.

Kedilerde Zayıflamanın Nedenleri Nelerdir?

Kedilerin İştahı Nasıl Açılır?

Medikal tedavi uygulanması gereken durumlar haricinde,kedinizde iştahsızlık gördüyseniz uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur. Kedinizin iştahını açarak kilo alması sağlanabilir.

  • Mama seçimi çok önemlidir. Öncelikle kedinizin damak tadına, yaşına uygun kaliteli bir mama tercih edilmelidir. Piyasada içeriği birbirinden farklı birçok marka bulunur. Kaliteli formülasyonlar ile hazırlanmış ve kedinizin zevkine uygun mamayı bulmak için başlangıçta denemeler yapabilirsiniz. Kediniz sevdiği mamayı bulduğunda bunu iştahlı yiyişinden anlayabilirsiniz. Tüylü dostunuzun damak tadına uygun, bütçe dostu ve süper-premium ürün segmentinde yer alan Perfect kedi mamalarını inceleyebilirsiniz.
  • Yeme düzeni oluşturun. Bazı kediler yalnızca kuru mama yemekten hoşlanmazlar. Arada yemek düzenine ıslak mama eklerek kedinizin iştahı artırılabilir. Ayrıca mama saatleri belirleyerek onun için sağlıklı bir rutin oluşturabilirsiniz. Bir oturuşta çok fazla mama tüketemeyeceklerinden öğünlerini bölerek vermeniz gün sonunda daha fazla mama tüketmelerini sağlar.
  • Takviyeler kullanabilirsiniz. İştahsız kediniz için sağlıklı ve veterinerin önerdiği takviyeler ile mamasını servis etmeniz, iştahını arttırabilir. Bu takviyelerin içeriği de kedinize uygun ve sağlıklı olmalıdır.
  • Evde birden fazla kediye sahipseniz özel alanlar oluşturun. Mama kaplarının bulunduğu alanın sakin olması, onlar için daha rahat olacaktır. Birden fazla kedinin olduğu evlerde mama için çatışmalar yaşanabilir ve bu durum kedilerinizi strese sokabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için kedinize özel mama alanı oluşturmanız iştahı için faydalı olacaktır.

Kedileriniz yeterli beslenmesi sağlığı için başlıca önemli unsurlardandır. Bu nedenle onun için doğru mama seçimi yapmalısınız. Avrupa Birliği standartlarına uygun, 35’ten fazla ürün çeşidine sahip Perfect ürünlerini incelemeli, hem dostunuz hem de bütçeniz için kaliteli bir tercih yapabilirsiniz.