Minik dostlarının hastalanması, evcil hayvan sahipleri için olabilecek en üzücü durumlardan biridir. Veteriner ziyaretiniz sonrasında gerekli tedaviyi uygulamak için ağrı kesici, antibiyotik, vitamin gibi ilaçları sizin yutturmanız gerekebilir. Bu tip durumlarda kedi sahiplerinin kafasında “Kediye hap nasıl içirilir? Kediye hap yutturma için en pratik yol nedir?” gibi sorular dönmeye başlar.

Kedilere ilaç içirmek maalesef çok kolay bir işlem değildir. Kediler istemedikleri bir şeyi yapmama konusunda oldukça inatçı canlılardır. Kediye şırıngayla ilaç vermek her ne kadar tablet yutturmaktan daha kolay gibi görünse de içirdiğiniz ilacı yutmayıp tükürmek gibi huyları olabilir.

Tüm bunları göz önüne aldığınızda kedinizin tedavisinin aksamaması ve kolayca ilaçlarını alması için bu ipuçlarını değerlendirebilirsiniz.

Kediye Hap İçirme Yöntemleri

Kediler oldukça zeki hayvanlardır. Siz ne kadar tatlı davransanız da keskin koku alma becerileri sayesinde asıl niyetinizi anlayıp verdiğiniz ilacı yutmayı reddedebilirler. Onu zorlamanız durumunda ise ciddi şekilde tırnak ve diş saldırılarına maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle onlara ilaç içirmek için birtakım yöntemlerden yardım alabilirsiniz.

  •  Eğer ilaç tabletini doğrudan kediye verecekseniz kedinizin agresifleşme olasılığının oldukça yüksek olduğunu hesaba katmalısınız. Agresifleşen kediniz saldırmaya ve size zarar vermeye daha müsait olacağı için mutlaka kendinizi korumaya almalısınız. Kalınca bir havlu ya da battaniye bu noktada işinizi görür. Onu iyice sararak patilerini oynatmasına engel olun. Hareketsiz kalan evcil hayvanınızın başını doğru pozisyona alın. Bir elinizle çenesini tutup ağzını açmasını sağlarken serbest elinizle hapı mümkün olduğunda arka kısma atın. İlacı verdikten sonra kedinizin hapı çıkarmasını önlemek için ağzını hemen kapatın ve yuttuğundan emin olana kadar boğazını sıvazlayın. Kediniz yalanmaya başladıysa ilacı yutmuş demektir. Bu noktadan sonra patili dostunuzun gönlünü almak ve aranızdaki gerginliği sonlandırmak için en sevdiği ödül mamasıyla onu mutlu etmeyi ihmal etmeyin.
  • İlacı mamayla birlikte vermek, direkt hap yutturmaya çalışmaktan daha kolay bir yoldur. Bu yöntemde dostunuzu en sevdiği yaş mama ile kandırabilirsiniz. Eğer verdiğiniz hapın belirgin bir kokusu ya da yemekte güçlük çekeceği bir yapısı yoksa verdiğiniz mamayla birlikte kolayca yutacaktır.

Kedilere Sıvı İlaç Nasıl Verilir?

Tüylü dostunuzun tedavisinde tablet olup yutturulması gereken ilaçların yanı sıra şurup gibi sıvı yapıdaki ilaçlar da yer alabilir. Kediye şırıngayla ilaç vermek daha kolay bir yöntem gibi dursa da en az tablet yutturmak kadar dikkat gerektiren bir işlemdir.

Kedilere sıvı ilaç verilirken en sık olarak mamayla karıştırma yöntemi uygulanır ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Her sıvı ilaç her mama ile karışmaya uygun olmayabilir. Eğer sizin ilacınızda böyle bir problem yoksa çok şanslısınız. Dostunuzun en sevdiği yaş mamanın içine uygun miktardaki ilacı koyarak sorunsuz şekilde yutmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer kedinize ilacı şırıngayla, direkt olarak verecekseniz yine kedinizin saldırganlaşma ihtimali olabilir. Bu durumda aynı tablet içirir gibi onu kalın bir havluya sarmanız gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken konu, verdiğiniz sıvı ilacın yemek borusu yerine nefes borusuna kaçma riskinin olmasıdır. Bu riski ortadan kaldırmak için ilacı, ağzın arka tarafına doğru gelecek şekilde dişle yanak arasından yavaşça vermeniz gerekir.

Kediniz henüz agresif değilse ağzını açtığı herhangi bir anda çabucak şırıngayı ağzına enjekte edebilirsiniz. Kedinizin sizden kaçmasını önlemek için bu işlemi gerçekleştirmeden önce ensesinden nazikçe tutarak hareket etmesini önleyebilirsiniz.

Evcil dostunuzun sağlığını korumak için ihtiyaç duyduğunuz her şey Türkiye’nin en iyi markaları arasında yer alan Perfect Evcil Hayvan Ürünleri’nde sizi bekliyor. Siz de bütçe dostu super premium evcil hayvan ürünlerini incelemek için Perfect’i ziyaret edin.