Sağlıklı patiler, günlük yaşamın kalitesi için köpek sağlığında önemli bir parçadır. Köpeğinizin patileri vücut ağırlığını taşır ve günlük aktiviteleri yapabilmelerini sağlar. Yağlardan ve elastik liflerden oluşan pati pedleri, köpeğinizin eklemlerini ve kemiklerini şoktan korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda patilerde bulunan dokuları korur ve köpeğinizin rahatça hareket etmesine izin verir. Köpek patisi, tıpkı cildiniz, ayaklarınız ve elleriniz gibi düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Uygun koruma ve önleyici bakım olmadan yürümek köpek patilerine aşırı derecede zarar verebilir.

Pati Bakımı Neden Önemlidir?

Patiler, birçok kritik işleve sahiptir. Pati bölümünde bulunan pençeler kaslardan, keratinden, kollajenden, yağ dokusundan, bağlardan, tendonlardan ve kemikten oluşur. Pati pedleri ise, yoğun pigmentli ve kalın bir deri ile kaplıdır. Peki, köpek pati bakımı neden bu kadar önemlidir? Bu sorunun cevabı; pati, pençe, pati pedlerinin işlevlerini bilerek verilebilir.

Pençeler, kazmaya, avı tutmaya ve yırtmaya destek sağlar. Köpeğinizin bir kemik veya  oyuncağı kavramasına imkân tanır. Pençenin dış, yağlı tabakası soğuk koşullarda pençenin donmasını engellerken, pençenin iç tabakası ter bezleri içerir. Bu bezler, daha sıcak havalarda bunun tersini gerçekleştirir.

Pati pedleri, ayaklarının altındaki basınç miktarını azaltmaya yardımcı olur. Şok ve basıncı emerek kemiklere ve eklemlere yüklenebilecek gerilimi azaltır. Bu da kemik ve eklem yapısının korunmasına destek sağlar. Köpeklerin farklı arazi türlerini ayırt etmesine izin verir. Ayakları aşırı sıcak veya soğuk havalardan korur. Engebeli araziden koruma sağlar.

Gördüğünüz gibi patilerin yürümekten başka birçok fonksiyonu vardır. Bu nedenle doğru şekilde ve düzenli yapılan bir pati bakımı son derece önemlidir.

Köpek Patisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak bakımı, biz insanlar için olduğu kadar köpekleriniz için de önemlidir. Yaralı ve çatlak patiler yürümeyi ağrılı hale getirir ve enfeksiyon kapma riskini artırabilir. Köpek pati yarasına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız, öncelikle yara oluşumunu engellemek için tırnak kesimi dışında köpeklerin ayaklarına uygun şekilde bakım yapmanız gerekir. Doğru ve etkili bakım için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Düzenli Kontrol: Köpeğinizin patilerinin sert ve nasırlı ya da pürüzsüz ve yumuşak olduğunu fark edebilirsiniz. Bu nedenle köpeğinizin patilerini düzenli olarak kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Çakıl taşları, yabani otlar, dikenler ve cam parçaları gibi yabancı cisimler patilere sıkışabilir. Köpeğinizin patilerini, özellikle dışarı çıktıktan sonra düzenli olarak kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.
  • Temizlik: Peki, köpek patisi nasıl temizlenir? En etkili temizleme için öncelikle köpeğinizin patilerini dışarıdan gelir gelmez silmeli veya yıkamalısınız. Özellikle kış aylarında ılık suya batırılmış bir bez yardımı ile patilerini temizleyebilirsiniz.
  • Tırnak Bakımı: Köpeğinizin tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir. Çünkü uzun tırnakları köpeğinize zarar verebilir ve köpeğinizin rahat yürümesini engelleyebilir. Köpeğiniz düz bir yüzeyde dururken tırnakları yere değmemelidir. Tırnak kesme sıklığı, köpeğinizin cinsine ve ne kadar aktif olduğuna bağlıdır. Genel olarak, tırnaklar aylık olarak kesilmelidir.
  • Nemlendirme: Köpeğinizin patileri çok kurursa çatlayabilir ve kanayabilir. Bu aşamada sadece köpekler için üretilmiş olan nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. İnsanlara yönelik nemlendiriciler, pati pedlerinin fazla yumuşamasına sebep olabilir.
  • Hızlı Müdahale: Köpeğinizin patilerinde küçük bir kesik veya yara varsa, antibakteriyel solüsyonla hemen temizlemelisiniz. Ardından antibakteriyel bir krem uygulayarak bandajlayabilirsiniz. Eğer kesik ya da derin ise, bir veterinere fazla zaman kaybetmeden götürmelisiniz. Çünkü bu gibi durumlar, ciddi bir sorun yaratabilir.

Olası pati yaralanmalarını önlemek için köpeğinizin yürüdüğü ve oynadığı alanları kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde kırık cam, metal parça ve zarar verici tehlikelerden kaçınabilirsiniz. Çıplak ayakla gitmek istemeyeceğiniz bir alanda köpeğinizi gezdirmemelisiniz.

Özellikle yaz aylarında asfalt ve kaldırımların yüksek sıcaklıklara sahip olabileceği unutulmamalıdır. Yüzey, sizin çıplak ayaklarınız için fazla sıcaksa köpeğinizin patileri için de fazla sıcaktır. Bu açıdan yaz aylarında köpeğinizi sabah erken saatlerde ya da akşam serin zamanlarda gezdirmeye özen göstermelisiniz. Mümkünse çimlerde yürütmeniz doğru olur.

Sık Sorulan Sorular

Köpeklerde Pati Çatlakları Neden Olur?

Pati çatlaklarının ana sebebi, köpeğin üzerinde yürüdüğü yüzeylerdir. Yaz aylarında sıcak, kış aylarında soğuk olan yüzeyler köpek patilerinde çatlaklara neden olabilir. Ayrıca kimyasal ürünlere temas, bazı alerjiler, çinko eksikliği, yaşlılığa bağlı hiperkeratoz, aşırı aşınma ve yıpranma pati çatlaklarının diğer nedenleri arasında sayılabilir.

Köpek Pati Yarasına Ne İyi Gelir?

Köpeğinizde pati yaralanması varsa, öncelikle steril bir şekilde yarayı temizlemeniz gerekir. Yarada cam, metal parçaları, kir ve yabancı nesneler olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yabancı cisim cımbızla kolayca kavrayabileceğiniz bir yerde ise yavaşça çıkarmalısınız. Ancak parça derinde ise, müdahale etmemelisiniz. Çünkü bu, yaralanmayı kötüleştirebilir ve ağrıya neden olabilir. Böyle bir durumda veterinere gitmeniz önerilir.

Parçayı çıkardıktan sonra yarayı dezenfekte etmek için antibakteriyel sabun ve krem kullanmalısınız. Aynı zamanda kanamayı kontrol etmek için temiz bir havluyla yaraya baskı uygulayabilirsiniz. Kanama 5-10 dakika içerisinde durmazsa zaman kaybetmeden veterinere başvurmalısınız. Kanamanın durması halinde çok sıkı olmayan ve kaymayan bir bandaj uygulayabilirsiniz. Bandaj ve bacak arasına 2 parmağınızı sokabilmeniz gerekir. Bunun için steril gazlı bez kullanabilirsiniz. Yarayı steril tutarak bandajı günlük olarak değiştirmelisiniz. Köpek pati yarasına bu şekilde uygulanan doğru bir bakım oldukça iyi gelir.

Siz de, bütçe dostu Super Premium Perfect evcil hayvan ürünleri ile köpeğinize gerekli bakımı sağlayarak onun, yaşam kalitesinin artmasına destek olabilirsiniz. Sağlıklı yaşamı ve kaliteyi temsil eden Perfect kedi-köpek mamaları ve diğer ürünler hakkında detaylı bilgi edinmek için bilmamaperfect.com’da yer alan seçenekleri inceleyebilirsiniz.