Tüylü dostlarımız köpekler, postu olan hayvanlardır. Onları birbirlerinden ayıran en önemli özellikleri de işte bu postlarıdır. Köpeğinizin yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürmesinin yollarından biri de derisinin ve tüylerinin düzenli olarak bakımının yapılmasından geçer.

Köpek tüy bakımı yapılmazsa pek çok sorunla karşılaşmanız kaçınılmaz olur. Köpeğiniz deri hastalıklarına yakalanabileceği gibi, dökülen tüylerini vücudundan uzaklaştırmaya çalışırken kendisine zarar verebilir. Dahası evin çeşitli yerlerine dökülen tüyler, insan sağlığı için de risk teşkil eder.

Peki, köpek tüy bakımı nasıl olmalıdır? Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, bu yazı tam size göre.

Köpeklerde Sağlıklı Tüyler için Neler Yapılmalı?

Köpeğinizin tüylerinin sağlıklı bir şekilde uzaması için, onu düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Köpeğinizi fırçalamak için, öncelikle orta sertlikte bir fırçaya ihtiyacınız olacaktır. Bu fırça ile köpeğinizin başından başlayarak fırçalayabilirsiniz. Daha sonra sırt, göğüs, yanları ve ayaklarını fırçalayarak devam edebilirsiniz.

İkinci adımda, köpeğinizin tüylerini çıkış yönlerinin tersine doğru fırçalamaya geçebilirsiniz. Köpeğinizin tüylerini çıkış yönlerinin tersine doğru fırçalamak, hem derisine masaj etkisi yapar hem de kıl köklerini güçlendirir.

Üçüncü adımda köpeğini, ilk aşamadaki gibi tekrar fırçalayarak fırçalama işlemini tamamlayabilirsiniz. Fırçalama işlemi tamamlandıktan sonra, ıslattıktığınız pamuklu bir bez yardımıyla köpeğinizin tüylerini çıkış yönünde silebilirsiniz.

En son aşamada ise, köpeğinizin derisi üzerinde kene, pire gibi zararlı canlıların olup olmadığını kontrol ederek, varsa gerekli önlemleri alarak tüy bakımını tamamlamış olabilirsiniz.Köpek tüylerinin parlak olması için, onu düzenli olarak fırçalamayı ihmal etmemelisiniz.

Köpek Tüyleri Nasıl Uzatılır?

Köpeklerde tüy dökülmesi  genel olarak onları soğuk havalara hazırlamak için sonbahar aylarında gerçekleşir. Bu tamamen normal bir tüy dökülmesidir.

Ancak köpeklerde tüy dökülmesine yol açan bir başka sebep ise, bit, pire ya da mayt gibi zararlı canlıların varlığıdır. Bu zararlı canlılar çok hızlı bir şekilde üreyip çoğalarak köpeğinizin derisini tahriş ederler. Köpeğinizin özellikle boyun ve kuyruk bölgesinde yoğun bir dökülme eğilimi gözlemiyorsanız, bunun sebebi büyük ihtimalle bu zararlı canlılardır.

Yavru köpek tüy değişimi ise, ırktan ırka farklılık göstermekle birlikte, çoğunlukla ilk ay ila bir sene arasında gerçekleşir.

Yoğun bir tüy dökülmesi sürecinin ardından köpeğinizin tüylerini uzatmak için şunlara dikkat etmeniz gerekir:

  • Köpeğinizin tüylerini düzenli olarak fırçalamaya özen gösterin.
  • Köpeğinizi sık aralıklarla olmasa da, tüyleri kirlendiğinde ya da keçelenmeye başladığında köpek şampuanı kullanarak yıkayın. Köpeğinizi yıkamak, tüylerinizin uzamasına olumlu etki eder.
  • Köpeğinizin düzenli ve sağlıklı beslenmesi tüylerinin de sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Özellikle protein bakımından zengin köpek mamaları tüketmek, tüylerinin daha hızlı bir uzamasını sağlar.

Köpeğin tüyleri ne kadar sürede uzar? Köpeğinizin tüyleri döküldükten sonra, yeniden uzaması, iki ay içinde sonlanabileceği gibi, dört aya kadar devam ettiği de görülebilir.

Köpek Tüylerine Ne İyi Gelir?

Köpeğinizin parlak tüylere ve sağlıklı bir deriye sahip olması için tüy bakımının yanı sıra dikkat etmeniz gereken bir başka önemli husus ise, tükettiği vitaminlerdir. Çünkü köpeğiniz ne kadar sağlıklı olursa, tüyleri de o şekilde sağlıklı bir görünümde olur. Aynı şekilde parlak ve sağlıklı tüyler, köpeğinizin sağlıklı olduğunun bir işaretidir.

Köpeğinizin tüyleri genel olarak proteinlerden oluşur. Bu nedenle beslenmesine proteine yer vermeyi ihmal etmemeniz gerekir. Ancak besinler yoluyla elde ettiği bu proteinleri, tüylere dönüştürmesi için vitamin ve minerallere de ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız.

İçerisinde proteine ek olarak vitamin ve minerallerin de bulunduğu bir beslenme düzeni, tüylerinin sağlıklı bir şekilde büyümesine katkı sağlar. Burada unutmamanız gereken en önemli nokta ise, köpeğinize vitamin ve mineral takviyesi vermeden önce mutlaka veterinerinize danışmanız gerektiğidir.

Sağlıklı ve Parlak Tüyler İçin Hangi Vitaminler ve Mineraller?

Köpeğinizin sağlıklı ve parlak tüylere sahip olması için, ihtiyacı olan vitaminleri şöyle sıralanabilir:

A Vitamini: İçeriğinde beta karoten bulunan A vitamini, bu özelliği sayesinde köpeğinizin hem derisi hem de tüyleri için oldukça faydalıdır. Havuç ve kabak gibi besinlerde bulunan A vitamini köpeklerin tüy foliküllerini besleyerek, hızlı uzamalarına katkı sağlar. Köpeğinize A vitamini takviyesini suda çözünen formunu kullanarak verebilirsiniz. Köpeğiniz, onu kolaylıkla sindirebilecektir. Ancak aynı yöntemi kediniz üzerinde de işe yarayacağını düşünmemelisiniz, çünkü A vitamini formunu kediler sindiremezler.

B Vitamini: B vitamini içerisinde biyotin barındırır. Biyotin, tüyleri parlatan ve kalınlaştıran önemli bir takviyedir. Köpeğinizin mamasında bezelye, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ya da karaciğer gibi besinlerin bulunmasını sağlayarak B vitamini almasını sağlayabilirsiniz. Köpeğinize mama alırken içeriğinde bu besinlerin olması, bu mamanın B vitamini açısından zengin olduğu anlamına gelecektir.

C Vitamini: Köpekler aslında C vitaminini kendileri üretebilen canlılardır. Meyvelerde, lahana ve karnabahar gibi sebzelerde bulunan C vitamini, doku ve hücre onarımına yardımcı olarak, tüylerin sağlıkla uzamasına yardımcı olur.

Çinko: Proteinli gıdalarda bulunan çinko, tavuk, somon, sığır ve kuzu etinden elde edilebilir. Çinko köpeğinizin sadece cildi için değil, aynı zamanda bağışıklık sistemi için de son derece önemlidir. Özellikle cilt alerjisi sorunu ile karşı karşıya olan köpeklerin beslenmesinde mutlaka çinkoya yer verilmesi gerekir.

Yağ Asitleri: Zeytin ve hindistancevizi yağlar, köpekler tarafından da rahatlıkla tüketilebilen besinlerdir. Bu gibi yağ asitleri, köpeğinizin tüylerinde oluşabilecek kepek ve kokunun önlenmesini sağlar. Üstelik köpekler hindistancevizi yağını severek tüketirler.

Bütçe dostu Super Premium grup ürünleri ile Perfect köpek mamaları, hayvan dostunuzun ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri içeren yapısıyla, sağlıklı ve parlak tüylere sahip olmasına yardım eder. Avrupa Birliği Standartlarında üretilen mamalar, Super Premium ürün segmentinde Türkiye’nin en iyileri arasında yer alır. Siz de köpeğinizin tüy bakımını bu mamalarla destekleyebilirsiniz.