Yalancı gebelik aslında hamile olmayan, kısırlaştırılmamış dişi köpeklerde kızgınlık dönemini takiben gebeliğin fiziksel belirtileri ile birlikte köpeğin annelik davranışları sergilemesini tanımlayan bir terimdir. Köpeklerde yalancı gebelik yada diğer ismi ile hayali gebelik köpek çiftleşmiş yada çiftleşmemiş iken görülebilir. Bu durum köpeklerin hormon seviyelerindeki değişimler nedeni ile ortaya çıkar, hormonlardaki değişimler köpeğin vücuduna hamile olduğunu ve doğum yapmak üzere olduğunu düşündürür. Köpek dostunuzda belirgin davranış değişiklikleri olduğunu fark ettiyseniz, normalde sakinken sinirli davranmaya başladıysa yalancı gebelik yaşıyor olma ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Köpeklerde Yalancı Gebelik Belirtileri

Köpeklerde yalancı gebelik belirtileri gerçekten hamile olan bir köpekteki belirtilerin hemen hemern aynısıdır. Bu belirtiler genellikle köpeğin son kızgınlık döneminin üzerinden bir veya iki ay sonra ortaya çıkar ve gerçek hamilelik belirtilerini taklit eder. Köpeklerde hamilelik belirtileri ile yalancı gebelik belirtileri çok benzerdir. Köpeklerde yalancı gebelik belirtileri şunlardır:

 • Süt üretimi olan yada olmayan meme bezlerinin büyümesi
 • Uyuşukluk
 • Periyodik kusma
 • Sıvı tutumu
 • İştahta azalma (vücuttaki sıvı tutumu nedeniyle köpekler iştahsız da olsa nadiren kilo kaybı görülür)
 • Kusma
 • Karında şişme
 • Meme bezlerinde büyüme
 • Meme bezlerinden kahverengimsi yada sıvı salgı

Bunlar köpeklerde yalancı gebeliğin fiziksel belirtileridir, bu durum aynı zamanda davranışsal değişimlere de neden olur. Köpeklerde yalancı gebeliğin en yaygın davranışsal belirtileri huzursuzluk ve yuvalamadır. Köpek dostunuz yavrulamaya hazırlandığını hissettiği için kendisine çeşitli eşyaları taşıyarak yuva yapabilir. Örneğin battaniyeleri taşıyabilir. Yuvalama yaptığı alandan ayrılmak istemeyebilir. Bazen fiziksel aktivitelere karşı isteksizlik ve saldırganlık da görülebilir. Yalancı gebelik yaşayan köpeklerde bazı nesneleri sahiplenme ve bu nesneleri aşırı koruma da görülebilir.

Köpeklerde Yalancı Gebelik Nedenleri

Dişi köpeklerin kızgınlık döneminden sonra köpeğin gebe olmasına yada olmamasına bağlı olmaksızın yumurtalıkları hormon üretmeye başlar. Bu hormonların görevi köpeğin rahmini fetüsü tutmaya ve ve hamileliği sürdürmeye hazırlamaktır. Köpek hamileyse hormonlar doğumdan kısa süre öncesine dek üretilmeye devam eder, hamile değilse 4-6 hafta sonra hormon seviyeleri düşmeye başlar. Gebe olmayan köpeklerde hormon seviyeleri düştükçe köpeğin vücuduna yanlış doğum ve meme bezi gelişimi sinyalleri yollar. Bu hormonal değişiklikler hamile olmadığı halde köpeğin hem fiziksel hem de davranışsal olarak hamile gibi hissetmesine yol açar.

Köpeklerde Yalancı Gebelik Kaç Yaşında Görülür?

Dişi köpekler cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra her yaşta yalancı gebelik yaşayabilirler. Dişi köpeklerin olgunluğa ulaşma süresi farklılık gösterebilir. Genel olarak 6-10 aylık arasında ilk kızgınlık dönemlerine girerler. Küçük ırklar ilk kızgınlıklarına daha erken girerken büyük ırklarda bu süre daha uzundur. Bazı büyük köpek ırklarında dişilerin ilk kızana girmesi 1,5 yaşını bulabilir. Her cins dişi köpek ilk kızana girmesinden sonra her kızgınlık dönemi sonrasında yalancı gebelik yaşayabilir.

Köpeklerde Yalancı Gebelik Teşhisi

Eğer köpeğiniz çiftleşmediği halde yukarıda sayılan fiziksel ve davranışsal belirtileri sergiliyorsa yalancı gebelik yaşama olasılığı yüksektir. Ancak bu belirtiler başka sağlık sorunlarına da işaret ediyor olabilir. Köpeğinizi veteriner hekime götürerek gerekli muayenenin hekim tarafından yapılmasını sağlamanız teşhis için tek yoldur. Siz köpeğinizin çiftleşmediğini söyleseniz dahi veteriner ultrason gibi çeşitli yöntemler kullanarak köpeğin gerçekten hamile olup olmadığını belirler ve durumuna göre bir tedavi yöntemi belirler. Tüm bu semptomlar ciddi başka hastalıklara da işaret edebileceği için köpeğinizi veterinere götürmeniz son derece önemlidir. Veteriner hekim kesin teşhis için gerek duyduğu durumlarda röntgen, kan tahlili, meme biyopsisi, idrar testleri gibi tanı yöntemlerine de başvurabilir. Bu, yalnıza yalancı gebeliğin teşhisi için değil aynı semptomlara neden olabilecek olası başka sorunların var olup olmadığını anlamaya da yarar.

Köpeklerde Yalancı Gebelik Tedavisi

Yalancı gebelik hormonal değişim kaynaklı olduğundan köpeğinizin hormonları normal döngüye geçtiğinde köpeğin birkaç hafta içinde düzelmesi gerekir. Yalancı gebelik yaşayan köpekler 14-21 gün arasında normale dönerler, hafif semptomlar ile seyreden yalancı hamilelik durumlarında genellikle herhangi bir tedavi gerekmez. Ancak eğer semptomlar şiddetliyse mutlaka veterinere başvurmanız gerekir.

Yalancı gebelik tekrarlayabilen bir durumdur, bu sorun ile tekrar karşılaşmamak için yapılması gereken köpeğin kısırlaştırılmasıdır. Yalancı gebelik yaşayan köpeği bu dönemde kısırlaştırmak varolan semptomları ortadan kaldırmaz, köpek yine 14-21 gün arasında normale döner, ancak kısırlaştırıldığı için bir daha bu sorunu yaşamaz. İdeal olan köpekteki yalancı gebelik belirtileri geçtikten sonra kısırlaştırma yapılmasıdır.

Köpeğin memelerinde ağrı varsa veteriner hekim köpeğin memelerine kompres uygulamanızı önerebilir. Bazı çok ağır vakalarda hormon tedavisine de başvurulabilir. Veteriner hekim köpeğinizdeki semptomlara ve semptomların şiddetine uygun en doğru tedavi yöntemini belirleyerek uygular.

Köpeklerde Yalancı Gebelikte Yapılması Gerekenler

Ailenizin sevimli üyesi köpeğiniz yalancı gebelik yaşıyorsa yukarıda da anlatıldığı gibi huzursuz olabilir. Ayrıca yuvalama yani bazı eşyalarla kendine yuva yapma eğilimi sergileyebilir. Bu yuvaya oyuncakları gibi eşyaları taşıyarak onlara annelik yapmaya başlayabilir. Bu yuvayı ve annelik yapmaya başladığı eşyaları köpeğinize fark ettirmeden ortadan kaldırmanız semptomların azalmasına yardımcı olabilir. Ancak bunu köpek görürken yaparsanız strese girerek yavrusu olarak gördüğü oyuncakların alınmasına aşırı tepki gösterebilir. İdeal olan köpeğinizi dolaştırmaya çıkardığınızda başka birinin köpek evde değilken bu eşyaları ortadan kaldırmasıdır. Köpeğiniz tekrar yuva yapmaya çalışabilir ve başka eşyalara annelik yapabilir. Ona yavrusu sanmayacağı oyuncaklar vererek dikkatini dağıtabilirsiniz. Örneğin pelüş bir ayı yerine top gibi oyuncaklar vermek köpeğin dikkatini dağıtmaya yardım edebilir. Yalancı gebelik bazı köpeklerde sinirliliğe neden olduğu için köpekler evdeki başka hayvanlara ve insanlara karşı agresif tavırlar sergileyebilir. Evinizde başka hayvanlar varsa köpekteki yalancı gebelik semptomları ortadan kalkana dek onu diğer hayvanlardan ayırmanız olası sorunları önleyebilir. Ayrıca bu dönemde çocukları da köpeklerden uzak tutmayı tercih edebilirsiniz.

Yalancı Gebeliğin Neden Olabileceği Sağlık Sorunları

Yalancı gebelik köpeklerde çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilir. Mastitis ve meme kanseri yalancı gebeliğin zemin hazırlayabileceği en önemli sağlık sorunlarıdır. Mastitis meme bezinin enfeksiyonu olarak bilinir ve hızlı şekilde tedavi edilidir. Bu sorun bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle ortaya çıkabildiği gibi hamilelik ve yalancı gebelik nedeniyle de gelişebilir. Tehlikeli olmasının yanı sıra mastitis köpeklerin ağrı ve acı çekmesine de yol açar. Yalancı gebelik yaşayan köpeğinizde şu belirtiler varsa mastitis olmuş olabilir:

 • Memelerde topaklar, yumrular
 • Memelere dokunulduğunda acı duyması
 • Memelerin ısısının yükselmesi
 • Meme uçlarında morarma yada morumsu mavi renk
 • Memelerden kan gelmesi
 • Köpeğin ağlar gibi sesler çıkarması
 • Dehidrasyon (su kaybı)
 • Letarji (yaşamsal işlevlerin azaldığı sürekli uyuma hali)

Eğer yalancı gebelik yaşayan köpeğinizde yukarıda sayılan belirtilerden bir yada birkaçının varlığını fark ederseniz köpeğinizi hiç zaman kaybetmeden veterinere götürmeniz gerekir.

Mastitisin yanı sıra yalancı gebelik sırasında yaşanan hormonal değişimler köpeklerde meme kanseri riskini de yükseltir.

Yalancı Gebelik Nasıl Önlenir?

Köpek dostunuz bir kere yalancı gebelik yaşadıysa bunu tekrar yaşama olasılığı vardır. Köpeklerin bu durumu yaşamaması için alınabilecek tek önlem kısırlaştırmadır. Kısırlaştırma köpeklerin yalancı gebelik yaşamasını tamamen önler, ayrıca mastitis, meme, yumurtalık ve rahim kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini neredeyse ortadan kaldırır. Yalancı gebelik yaşayan köpeğinizi semptomların bitiminin ardından kısırlaştırmanız bir kez daha bu durumu yaşamasını kesin olarak önlemenin tek yoludur. Kısırlaştırılmayan dişi köpeklerde hayatlarının herhangi bir döneminde bu sorun ile karşılaşma riskini ortadan kaldırmak mümkün değildir. Köpekleri yalancı gebelik yaşarken kısırlaştırmak kesinlikle doğru değildir, bu semptomların kalıcı olmasına yol açabilir, bu sebeple semptomlar bittikten sonra kısırlaştırma yapılır.

Köpekler hakkında daha fazla bilgi edinmek, ailenizin dört ayaklı, sevimli üyesine lezzetli ve kaliteli mamalar hakkında bilgi almak için bilmamaperfect.com’u ziyaret edebilirsiniz. Kimyasal içermeyen leziz mamalarla köpeğinizi sağlıklı şekilde beslerken, ödül çubukları ile mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.