Köpekler en sevilen evcil canlılar arasında da olsa bazı ırklar doğası gereği agresiftir. Bu nedenle bazı türlerin beslenmesi ülkemizde yasaklanmıştır. Köpekler doğru eğitim süreçlerinden geçtiğinde saldırgan davranışlar azaltılabilir. Ancak bilinçsiz köpek sahipleri, köpeklerin daha fazla agresif davranışlar sergilemesine neden olabilir. Köpekler doğal olarak koruma içgüdüsüne sahiptir. Saldırgan ırklarda bu içgüdü daha yoğun olduğu için bu köpeklerin zarar verme eğilimi de fazladır. Türkiye’de beslenmesi yasak olan köpekleri öğrenmek ister misiniz?

Beslemesi Yasak Olan Köpekler Nelerdir?

Bandog, Pitbull Terrier, Wolfdog, Dogo Argentino, Brezilya Mastiff, Amerikan Bulldog, Japanese Tosa, Napoliten Mastiff ve Presa Canario köpek ırklarının ülkemizde beslenmesi yasaktır. Bu ırklar saldırgan ve agresif davranışları nedeniyle çevreleri için risk oluştururlar. Bazı ülkelerde özel eğitimler ve izinlerle bu köpeklerin beslenmesine izin verilse de Türkiye’de bu ırkların beslenmesi yasal açıdan engellenmiştir.

Yasak Köpek Irkları ve Özellikleri

Yasak köpek cinslerinin ortak özelliklerinin başında kontrolsüz agresif davranışlar sergileme ve diğer canlılara zarar verme eğilimi gelir. Ancak her türün kendi içerisinde ayırt edici özellikleri mevcuttur:

Bandog
  1. Bandog

Bu ırk bazı ülkelerde ne yazık ki dövüş köpeği olarak sıklıkla kullanılır. Karakter yapıları açısından sahiplerine karşı oldukça sadık ve sevecendir. Koruma içgüdüsü yoğun olan Bandog ırkı, sahibini canı pahasına korumaya çalışır. Ülkemiz için yasak köpek ırkları arasında olan bu tür, doğru bir eğitimden geçtikten sonra daha sakin davranışlar sergileyebilir.

  1. Pitbull Terrier

Ülkemizde ve dünya genelinde pek çok yerde bakımı yasaklanan bu köpek cinsi çok inatçı bir karakter yapısına sahiptir. Pitbull Terrier’in sadece bir insana bağlandığı ve onun komutlarına uyum sağladığı bilinir. Oldukça agresif davranışlar sergileyen bu köpeklerin çene yapısı çok kuvvetlidir. Bu nedenle Pitbull Terrier ısırıkları kemiklerin kırılmasına ve ölümcül yaralanmalara neden olabilir. Sahibini korumak için kendi canını bile tehlikeye atabilen bu köpek türü, hedef olarak algıladığı canlıya ölümcül derecede zarar verebilir. Dünyanın en saldırgan köpeği olarak nitelendirilen türler arasındadır.

  1. WolfDog

Bu köpek ırkı, aslında bir kurt köpeği cinsidir. Kurtlar ve vahşi köpeklerin kırması olarak da bilinen Wolfdog, oldukça güçlü bir kas yapısına sahiptir. Dolayısıyla evcil köpek türlerinden daha güçlüdür. Son derece saldırgan oluşuyla ön plana çıkan Wolfdog, kurt özellikleri taşır. En vahşi köpek cinsleri arasında olan bu ırk ülkemizde görülmediği için Türkiye’deki yasaklı köpekler listesinde yer almaz.

  1. Dogo Argentino

Saldırgan köpek ırkları listesinde yer alan Dogo Argentino, kendi yavrularına ve ailesi olarak benimsendiği insanlara karşı sevecen davranır. Çevik ve güçlü bir gövde yapısına sahip olan bu tür, ölümcül saldırılarda da bulunabilir. Dogo Argentino cinsindeki köpekler yavruyken eğitilirse sosyalleşerek insanlar ve diğer evcil hayvanlarla uyumlu bir şekilde yaşayabilir. Ancak bu ırk çoğunlukla avcılık için yetiştirilir ve yaban domuzu avlarında kullanılır. Dogo Argentino, bilinçsiz köpek sahipleri nedeniyle Türkiye ve pek çok ülkenin bakımı yasak olan köpek ırkları listesinde yer alır.

  1. Brezilya Mastiff

Yoğun koruma içgüdüsüne sahip ırklardan biri de Brezilya Mastiff’tir. Her an saldırıya geçme eğilimi gösteren bu köpekler aynı zamanda çok güçlüdür. Bu nedenle onları durdurmak oldukça zordur. Bu ırk, enerjik bir karakter yapısına sahiptir ve çok fazla egzersize ihtiyaç duyar. Ev ortamı yerine bahçeye sahip geniş alanlarda beslenmeleri tavsiye edilir. Brezilya Mastiff cinsi zaman zaman sahibine karşı bile saldırgan davranabilir. Kızdığında çok tehlikeli ve ölümcül davranışlar sergilediği için tehlikeli köpek ırkları listesinde yer alır.

  1. Amerikan Bulldog

Bu türün üyesi olan köpekler, ailesi olarak benimsediği her canlıya sonsuz bir şefkat ve bağlılık gösterir. Ev yaşamında oldukça uyumlu davranışlar sergileyen bu ırk, yabancılara karşı oldukça saldırgandır. Diğer köpekler de onun için agresyon nedenidir. Amerikan Bulldog’lar baskın kişilik yapıları ile alfa özellikler taşır. Çok atak hareketlerde bulunabilen ve güçlü olan bu köpekler, diğer canlılar için ciddi tehdit oluşturur. Bu nedenle pek çok ülke için en tehlikeli köpek ırkları arasında yer alır. Ancak bu ırkın ülkemizde sahiplenilmesi yasak değildir.

Japanese Tosa
  1. Japanese Tosa

Zeki olmasının yanı sıra agresif karakter özelliklerine sahip Japanese Tosa, ne yazık ki dövüş köpeği olarak sıklıkla kullanılır. Çok dayanıklı bir vücut yapısına sahip bu köpek cinsi, cesur oluşuyla da bilinir. Çeşitli itaat eğitimleri almasına rağmen inatçı tutumu nedeniyle komutlara uymakta zorlanır. Japanese Tosa, kendi ırkının bireyleriyle anlaşmakta da güçlük çeker. Bu nedenle Türkiye ve bazı ülkelerde bakımı yasaklanan bir ırktır.

  1. Napoliten Mastiff

Bu köpek cinsinin katmanlı ve kalın bir kürk yapısı vardır. Güçlü bacakları ve kaslı vücudu ile bilinen Napoliten Mastiff, insanlara çok bağlıdır. Kızdığı zaman oldukça agresifleşen bu tür, sık sık horlama ve salya akıtma problemi yaşar. Kendini tehlike altında hissetmedikçe saldırma eğilimi göstermeyen bir köpek cinsidir.

  1. Presa Canario
Presa Canario (Kanarya Mastiffi)

Mastiff ve Pitbull kırması olan bu köpeklerin profesyonel bir şekilde eğitilmesi gerekir. Aksi halde insanlarla uyumlu bir şekilde yaşayamazlar. Son derece agresif karakter özellikleri gösteren Presa Canario, bazı ülkelerin kolluk kuvvetleri ile birlikte çalışır. Ülkemizde görülmeyen bu ırkın evcilleştirilmesi oldukça zordur ve genellikle itaat açısından zorluk yaşar. Köpeğiniz için bütçe dostu ve kaliteli mama seçeneklerine ihtiyaç duyuyorsanız evcil dostunuza Perfect ile besleyici öğünler verebilirsiniz. 35’ten fazla çeşidi olan ve Avrupa Birliği standartlarında üretilen, ithal mamalara bütçe dostu bir alternatif sunan Super Premium Perfect evcil hayvan ürünleri ile siz de sevimli dostlarınızın beslenme ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılaşayabilirsiniz.